Rychlé vyhledávání akcí

Aviatická pouť přistane na pardubickém letišti již tento víkend

Aviatická pouť přistane na pardubickém letišti již tento víkend

Program 31. ročníku Aviatické pouti je jako vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin budou střídat letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Letecká show se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.

V letošním roce se diváci mohou těšit na vystoupení polského pilota Lukasze Czepiely, který je známý téměř po celém světě díky svému výkonu z března tohoto roku, kdy s letounem Carbon Cub dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Plocha měla průměr 27 metrů a byla umístěna na vrcholu dubajského hotelu Burdž al-Arab ve výšce 212 metrů nad zemí. Pro návštěvníky to je také jedinečná příležitost spatřit tento proslavený letoun, protože ten v létě poputuje do Spojených států, kde již zůstane.

Na programu je hned několik ukázek, které představí různé pojetí letecké akrobacie, královny leteckých sportů. Bude se létat na historických dvouplošnících i moderních akrobatických speciálech a nebude chybět ani akrobacie vrtulníku. Do tohoto bloku se letos podařilo dohodnout ukázku i s uznávaným litevským akrobatem a showpilotem Jurgisem Kairysem, jehož vystoupení doprovázené mohutnou kouřovou stopou je vždy ozdobou významných airshow. Na obloze nebudou chybět ani taková jména jako Martin Šonka, Petr Kopfstein a další. Představí se i dvojice ze skupiny Flying Bulls Aerobatics Team

Velitelství Vzdušných sil Armády České republiky pro prezentaci na Aviatické pouti vyčlenilo průřez současnou leteckou výzbrojí. V programu se představí letadla JAS-39 Gripen, L-159 Alca, CASA 295 a vrtulníky W-3A Sokol a Mi-24V. Diváci se vždy těší na předvedení Gripenu. Ten letos předvede nový armádní display pilot, kapitán Ondřej Španko z čáslavské základny. Osvědčené Gripeny jistě ještě nějaký čas ve výzbroji budou, ale v případě vrtulníků Mi-24V se na Aviatické pouti bude jednat o jednu z posledních příležitostí vidět tento legendární vrtulník v letové ukázce.

K vojenskému letectvu patří neodmyslitelně i výcvik pilotů. A to je záležitost pardubického Centra leteckého výcviku. V jeho barvách se na nebi představí vrtulník Enstrom 480B-G pilotovaný Jaroslavem Špačkem a dále transportní vrtulník Mi-17, ze kterého chrudimští specialisté uskuteční výsadek na letiště. Další techniku CLV bude na nebi zastupovat vrtulový Z-142C AF pilotovaný instruktorem Martinem Šonkou.

Chybět nebudou ani historické stroje C-11 a Z-381 provozované v CLV, které doplní pestrou skladbu historických strojů zařazených do programu. Mezi nimi pochopitelně nebudou chybět pravidelní účastníci s rudými býky na trupu, jako například bombardér B-25 Mitchell či zajímavý dvoutrupý stíhací stroj P-38 Lightning. V této kategorii předvedených letadel bude mít českou premiéru na leteckých dnech stíhací letoun z druhé světové války P-51D Mustang. Ten je novým přírůstkem na evropském nebi. Ve spolupráci s kluby vojenské historie je připravena komponovaná scéna, v rámci které se odehrají dynamické ukázky nejen na nebi, ale i na ploše letiště před diváky.

Do programu je zahrnuto také legendární letadlo Z-37A Čmelák. Toto zajímavé a velice známé letadlo totiž slaví šedesáté výročí prvního vzletu.

Nedílnou součástí Aviatické pouti je také dětský den. Kromě letadel na obloze se děti mohou těšit na zábavný soutěžní program s partnery akce. Na cca 20ti stanovištích po celé letištní ploše je čeká řada zajímavých úkolů. Při splnění úkolů alespoň na deseti stanovištích budou mladí soutěžící zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Tou první je zájezd v hodnotě 30 000 Kč od CK Fischer, druhá cena potěší milovníky vrtulníků – vyhlídkový let se jistě bude líbit. 

Pozemní program doplňuje Air food festival, gastro setkání foodtrucků a všech příznivců dobrého jídla a pití. 

Pro cestu na letiště organizátoři doporučují cestu vlakem nebo letištním expresem přímo do areálu letiště. Jedná se o historický vlak vedený motorovým vozem ř. M131.1 (Hurvínek) Pardubického spolku historie železniční dopravy. Jízdní řád je uveden na internetových stránkách www.aviatickapout.cz. Pro rychlejší cestu na letiště připravil Dopravní podnik Pardubice posilové spoje, které vás dopraví od hlavního nádraží ke hlavnímu vstupu na letiště.

„Pro cestu autem si vytvořte dostatečnou časovou rezervu, abyste mohli včas zaparkovat. Organizátoři a barevné dopravní značení vám budou zajišťovat navádění aut k vyhrazeným parkovacím zónám, “ radí Petr Navrátil z organizačního štábu akce. „Před příjezdem doporučujeme prozkoumat příjezdové mapy na našich stránkách, kde je vše podrobně popsáno, stačí sledovat barevné značení dle vašeho typu vstupenky, “ dodává.

Brány letiště se otevírají po oba víkendové dny v 8:00 hodin ráno, letový program startuje v 11:30.
Detailní letový program, novinky a všechny praktické informace jsou zveřejněny na stránkách www.aviatickapout.cz.


Datum vložení: 26.5.2023 14:53:04

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.