Rychlé vyhledávání akcí

8 vět, které neříkejte rozcházejícímu se člověku

divorce_pixa

V současnosti se rozvádí necelá polovina všech manželství, v 60 % z nich vyrůstají děti. Rozvod či rozchod se tedy každoročně dotkne odhadem cca 25 až 30 000 rodin s dětmi. I tak náročná situace, jako je rozpad rodiny, se však dá řešit konstruktivně. Rodiče, kteří tímto obdobím procházejí, chtějí vše zvládnout v klidu a nestresovat děti se nyní mohou přihlásit do bezplatného podpůrného programu Rozchodem rodina nekončí, který připravila společnost Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů.

Bezplatný program Rozchodem rodina nekončí pomáhá rodičům se v klidu dohodnout a pomoci i dětem se s rozchodem rodičů co nejlépe vyrovnat. „Rodiče, kteří náš program již absolvovali, nejvíce oceňují, že se cítí mnohem jistější ve vysvětlování změn a dalších komplikovaných záležitostí dětem. Dále uvádějí, že se zlepšili ve znalosti rodičovského plánu nebo fungování OSPOD. Většina rodičů získala potřebnou podporu a pochopení (94 %), potřebné informace a rady (89 %) a program jim mj. pomohl zlepšit komunikaci s dětmi i druhým rodičem,“ popisuje Jakub Vrobel z Ligy otevřených mužů.

Přihlásit se do programu je možné na stránkách www.rodinanekonci.cz

Blízkým rozcházejících se rodičů odborníci z Aperia a Ligy otevřených mužů radí, jak osobu procházející rozchodem podpořit a prozrazují 8 vět, které není dobré rozcházejícímu člověku říkat:

  • Proboha, co teď budeš dělat?! 
  • Nedej mu/jí nic zadarmo! 
  • Zkoušeli jste to nějak urovnat? 
  • Děti si určitě nenech vzít! 
  • Vždycky byl divnej, neschopnej... / Byla to hysterka, stíhačka...
  • Já ti říkal/a, že to není partner/ka pro život. 
  • Děti patří k mámě. 
  • Nedokáže se o děti postarat.

 

A jak tedy lze blízkého podpořit? Naslouchejte, nechte ho/ji vyplakat (prožít i jiné emoce) a ujistěte ho/ji, že je to v pořádku. Nesuďte ani neočerňujte druhého rodiče, pokuste se nestranit jednomu z nich. Nerozdmýchávejte spor, snažte se podpořit dohodu. Ptejte se, jestli o tom chce mluvit a jak můžete pomoci (např. s hlídáním dětí, hledáním bydlení apod.). „Další možností je doporučit odbornou podporu, která touto náročnou fází pomůže projít jak rodičům, tak jejich dětem, jako náš program Rozchodem rodina nekončí, do kterého je právě možné se přihlásit. Poskytnout můžete i užitečné informace a kontakty, na mediátora, psychologa, na neziskovku, která pomáhá právními radami nebo nabízí psychickou podporu, užitečné tipy najdete i na stránkách www.zustavamerodici.cz,“ vysvětluje Eliška Kodyšová, ředitelka Aperio.

 

 


Datum vložení: 1.10.2021 15:42:28

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.