Rychlé vyhledávání akcí

Raně středověké opevnění a osídlení z doby bronzové na Kamenné věži u Velešína

Raně středověké opevnění a osídlení z doby bronzové na Kamenné věži u Velešína

Vydejte se po stopách předků a navštivte vybrané archeologické památky v jižních Čechách!
Zveme  Vás na komentovanou prohlídku archeologické lokality Obranný val a Kamenná věž u Velešína, které vás přenesou do osídlení doby bronzové!

Prohlídka se koná v rámci akce Archeologické léto 2020, které pořádají Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a dalšími archeologickými pracovišti.

Účast na komentované prohlídce je bezplatná, nicméně  vybraný termín je nutné si rezervovat na https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/

Lokality velešínský obranný val a Kamenná věž u Velešína jsou známé již řadu let, avšak díky nedávnému archeologickému výzkumu je možné je lépe datovat.

Velešínský val je poměrně zřetelně viditelný, 200 m dlouhý a až 5 m vysoký s nepříliš výrazným příkopem. Dříve se myslelo, že pochází z třicetileté války, ale nový výzkum prokázal jeho raně středověké stáří. To znamená, že ostrožna nad řekou Malší patří k dalším raně středověkým hradištím v regionu, jako jsou Branišovice či Doudleby.
Lokalita Kamenná věž byla pro svou polohu využívána ve více dějinných obdobích, první známky jsou z neolitu a posléze ze starší doby bronzové. Na lokalitě se nachází i pozůstatky vrcholně středověkého osídlení, zřejmě souvisejícího s hradem Velešín na protější ostrožně.

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 7.7.2020 22:54:38

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.