Rychlé vyhledávání akcí

Vánoce v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích

Ententýky


V rámci vánoční výstavy je pro návštěvníky připravena i řada doprovodných akcí. Po dobu výstavy budou ve stanovené dny předváděna tradiční lidová řemesla předními jihočeskými tvůrci.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích se expozičně zaměřuje na jihočeský region, mapuje jeho historii, kulturu i lidové umění.

Betlémy Zdeňka Manna a Historické perličkové ozdoby ze sbírky Aleny Gondekové: 1. 12. 2017 - 7. 1. 2018 (Vernisáž výstav proběhne ve čtvrtek 30. listopadu od 16:00 hodin.)
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 242/1, 370 51

Betlémy v lahvích i na houbě choroš, vzácné perličkové ozdoby, jaké pamatují naše babičky, vánoční stromy ozdobené šikovnýma rukama jihočeských tvůrců, ale také pokus o rekord, ukázky lidových řemesel, workshopy, koncerty, divadla nebo tradiční vánoční koledování na schodech s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit – takové budou Vánoce v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.
 
Betlémy Zdeňka Manna
Zdeněk  Mann (* 1946) se k vyřezávání betlémů dostal  až kolem čtyřicítky. Inspirovaly jej krásné jesličky příbramských horníků, ale rozhodně se nedrží jen tradice. Své betlémy tvoří s nadhledem a láskyplným humorem a dovolí si do nich včlenit i nečekané scénky: najdete tu hlídané parkoviště s velbloudem a slonem, rozpustilou hospodskou společnost i pár mladých lidí v pevném objetí. Svéráznou kapitolou Mannovy tvorby jsou betlémy, které vkládá do lahví a uzavírá ozdobnými zátkami. Na budějovickou výstavu připravil také specialitu pro školní edukační programy - velký betlém, na který se děti mohou nejen podívat, ale také se ho dotknout a zblízka prozkoumat materiál i způsob zpracování.
 
Historické perličkové ozdoby ze sbírky Aleny Gondekové
Pro nostalgické návštěvníky je zajímavá i výstava historických perličkových ozdob ze sbírky Aleny Gondekové. Většina dekorací pochází z doby první republiky. Dozvíte se, jak se tyto ozdoby vyráběly, seznámíte se s jejich  jednotlivými typy i s bohatou produkcí firmy Rautis z Poniklé, která na starou tradici navazuje. V současné době se dokonce uvažuje o zápisu této jedinečné výroby na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Rekordní návštěvnický betlém
Součástí letošních vánočních výstav v Jihočeském muzeu je i pokus o stavbu největšího papírového betlému vytvořeného samotnými návštěvníky. Zahrajte si s námi na betlemáře a přineste si vlastní figurku do muzejního betléma! Můžete si nakreslit a vystřihnout postavičku, která bude zobrazovat buď Vás, nebo někoho z vaší rodiny, dokonce i Vašeho oblíbeného domácího mazlíčka. Fantazii se meze nekladou! Pokud si nepřinesete vlastní figurku, nevadí. Materiál k vytvoření a pokyny dostanete i přímo ve výstavním sále.

Základ betléma je připraven a určitě vám bude povědomý, protože stáj se Svatou rodinou stojí v sousedství důvěrně známých staveb, jako je Černá věž, českobudějovická radnice nebo Jihočeské muzeum. Jak mají figurky vypadat? Na výrobu použijte pevnou čtvrtku. Dospělé postavičky by měly být vysoké 15 cm, děti a zvířátka poloviční. Nezapomeňte na dárek pro Ježíška. Figurky vybarvěte svou oblíbenou technikou a pečlivě vystřihněte. Místo kresleného obličeje můžete nalepit i malou fotografii. Aby byl rekord uznán, nezapomeňte svou postavičku na zadní straně podepsat a uvést místo, kde žijete (například: Andulka Šikovná, České Budějovice). Pracovníci Jihočeského muzea vám pomohou vaši figurku umístit do betléma, kde zůstane až do konce vánoční výstavy. Materiál na upevnění bude k dispozici v sále. Staňte se součástí vánočního rekordu i vy a zapišme se společně do knihy rekordů!

Věková kategorie:Věková kategorie neuvedena

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 2.1.2018 13:05:17

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.