Rychlé vyhledávání akcí

Květná zahrada Kroměříž

kvetnazahrada_kromeriz_ilustrfoto

Květná zahrada, jejíž hlavní část byla vybudována mezi léty 1665-1675, se stala vrcholným stavebním podnikem olomouckého biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna (1624-1695). 

Centrální část kroměřížského Libosadu, jenž je koncipován jako osově symetrická formální zahrada na půdorysu obdélníka o rozměrech 485×300 metrů, tvoří dvě části – Květnice s kolonádou, zahradním pavilonem (Rotundou), fontánami, tvarovanými stěnami, a Štěpnice se dvěma bazény, Jahodovými kopečky a sbírkou odrůd ovocných stromů. V osmdesátých letech 17. století došlo k připojení dalších drobných zahradních prostor určených k chovu zvěře a pěstování vzácných rostlin – Pomerančové zahrady se stavbou pro zimování citrusů, Holandské zahrady pro cibuloviny, Bažantnice, Králičího kopce a Ptáčnice s bazénem a voliérou.

Květná zahrada reprezentuje přelomovou fázi vývoje evropského zahradního umění. Na jedné straně ještě stále připomíná pozdně renesanční italské a zaalpské zahrady, na straně druhé se již obrací k francouzskému barokně klasicistnímu typu. Jedinečnost zahrady však nespočívá pouze v této vnitřní originální dualitě, ale také v tom, že svou vysokou uměleckou a historickou hodnotou je dnes prakticky jediným představitelem obdobně komponovaného celku v Evropě.

Zahrada je ve všech ročních obdobích hojně navštěvována, což klade velké nároky na její každodenní údržbu. Snahy o revitalizaci narušených částí Květné zahrady, které probíhaly od poloviny 20. století, vyvrcholily v novém tisicíletí vytvořením projektu Národního centra zahradní kultury, který se snaží naplnit ideu zakladatele a mecenáše zahrady biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelkorna, jenž nechal nad vstupem do zahrady umístit tento text:

„Vstup, hoste, a je-li ti libo, spatři zde obtížnou proměnu bažinaté a nepěstěné půdy. Šťasten se potěš panenskými plody zahrady, kterou zbudoval desetiletým úsilím a nemalými náklady pro tebe, sebe i ty budoucí Karel kníže z Lichtensteinu, biskup olomoucký, 1675.“

Libosad, zcela ojedinělý v širším evropském kontextu a do dnešních dnů unikátně dochovaný, byl spolu s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou v roce 1998 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Adresa:Generála Svobody 1192, 767 01, Kroměříž, Zlínský kraj
Telefon:+420 778 531 417
Email:info@nczk.cz
Web:www.nczk.cz
Otevírací doba:

* letní čas

 po-ne 8:00 – 18:00

* zimní čas

po-ne 8:00 – 16:00

V případě větru nebo silného deště může být zahrada uzavřena

Vstupné/Cena:

70,- Kč

230,- Kč/rodina

komentovaná prohlídka +30,- Kč

Pro děti:Bezbariérový přístup
Poslední aktualizace: 4.2.2015 11:23:05

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.