Rychlé vyhledávání akcí

Zahraniční umělci a světoví Češi vzdají na Dvořákově Praze hold jednomu z největších hudebních géniů

Zahraniční umělci a světoví Češi vzdají na Dvořákově Praze hold jednomu z největších hudebních géniů

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha odtajnil program jubilejního desátého ročníku a zahájil předprodej. Festival nesoucí jméno jednoho z největších skladatelů přivítá mezi 7. a 23. zářím respektované sólisty i světové orchestry a dirigenty. Vedle známých i méně hraných děl Antonína Dvořáka zazní hudba dalších autorů napříč staletími a chybět nebude ani Rodinný den.

 

Na festivalu vystoupí pěvecké hvězdy, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní scény, jako Kristine Opolais, Piotr Beczala, René Pape, Michael Spyres, Adam Plachetka či Jan Martiník. Ze světových orchestrů se představí London Philharmonic Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Jurowského, Essenští filharmonikové vedení Tomášem Netopilem, který se za dirigentský pult postaví i před Vídeňské symfoniky během závěrečného koncertu. Mimořádné bude setkání s dirigentem Ingo Metzmacherem a Gustav Mahler Jugendorchesterem, k nimž se připojí špičkový francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet. V programu nechybí rezidenční orchestr Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem či PKF - Prague Philharmonia a také přední vokální tělesa Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno. Poprvé bude letos představen mezinárodní Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy.

Stěžejní bude letos i příští rok výstavní programová řada Dvořák Collection, v níž se spojí přední domácí i zahraniční orchestry se špičkovými pěveckými sbory a vynikajícími sólisty, aby postupně přednesly v exkluzivním podání všechna Dvořákova kantátová a oratorní díla. Tedy ta, která spojují sílu mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů. Slavnostní zahajovací večer bude patřit mimořádnému uvedení Dvořákova Stabat Mater. „Uvedení všech Dvořákových děl kantátových a oratorních by bylo samo o sobě počinem – dosud jsme tento soubor děl obcházeli uctivým obloukem. Význam a ambice našeho provedení potvrzuje i zájem renomovaného vydavatelství Decca o nahrávku provedení Dvořákova Requiem,“ vysvětluje umělecký ředitel Marek Vrabec.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy upozorňuje na české hudebníky, kteří se – podobně jako svého času Antonín Dvořák – úspěšně prosazují ve světě. Tento záměr naplňuje i komorní řada festivalu, jejíž dramaturgie se zhostil s energií sobě vlastní Radek Baborák. Na festivalu se představí hned ve třech rolích: jako kurátor, brilantní hráč na lesní roh světového formátu, ale i dirigent a spiritus agens komorní řady, festivalu uvnitř festivalu. Díky mimořádnému respektu, který Radek Baborák požívá na mezinárodních pódiích, v prestižních orchestrech a mezi hudebníky, bude komorní řada Dvořákovy Prahy opět nevídanou přehlídkou špičkových osobností i nejúspěšnějších českých hudebníků působících v renomovaných světových orchestrech. Stějně vysoké nároky jsou kladeny na hudebníky, kteří se letos premiérově setkají ve Festivalovém orchestru Dvořákovy Prahy / Dvořák Prague Festival Orchestra.

Mezinárodnímu renomé se těší také náš vynikající klavírista a pedagog Ivan Klánský, kterému bude patřit letošní recitálový večer. Druhá festivalová sobota je tradičně věnována dopolednímu dvořákovskému matiné, v němž zazní Novosvětská v historicky poučené a velmi neobvyklé interpretaci souboru Musica Florea Marka Štryncla, a odpolednímu Rodinnému dni, v jehož rámci si Dvořákova Praha letos pro své dětské příznivce nachystala dílny na téma Dvořákových oblíbených vlaků a představení s baletem Bohuslava Martinů ¨Kdo je na světě nejmocnější?¨ v úpravě pro mluvené slovo, saxofonové kvarteto, v režii Jana Jiráně, s hercem Jiřím Lábusem a německým kvartetem Clair-obscur. Festivalová ouvertura Po stopách Antonína Dvořáka sleduje letos mistrovu moravskou stopu a zve na výlet do Kroměříže.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty je již v plném proudu, vstupenky na všechny koncerty je možné zakoupit on-line na stránkách festivalu, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy a v předprodejní síti Ticketpro. Kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz. 


Datum vložení: 6.4.2017 13:55:54

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.