Rychlé vyhledávání akcí

Vánoční trhy v centru Prahy: vznášející se andělé, hudba z Krkonošských pohádek i knedlíky plněné uzeným masem

vanocni_trhy_praha_2019

Návštěvníci největších Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze prožijí Andělské Vánoce. Sváteční atmosféru navodí dekorace s tématikou andělů, bohatě zdobený strom, který se bude pravidelně rozsvěcet na dvě hudební melodie, i vůně typických vánočních pochutin podávaných ze 100% BIO kompostovatelného nádobí. Chybět nebude každodenní kulturní program na multifunkčním pódiu s řadou doprovodných projektů. Vánoční trhy začnou v sobotu 30. listopadu 2019 a potrvají do 6. ledna 2020.

 

Všechna tři centrální náměstí propojí téma Andělských Vánoc. Staroměstské a Václavské náměstí i náměstí Republiky se obléknou do tradičních barev – zlaté a bílé s detaily červené a zelené. Centrem dění se stane Staroměstské náměstí s dvaadvacetimetrovým smrkem ztepilým, který letos přijel do Prahy ze Semil v Libereckém kraji. Na něm se již tuto sobotu rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru led světelných řetězů v teplé bílé barvě. Doplní je ještě bílé a červené koule, hvězdy a perníčky. Pod stromem najdou návštěvníci z jedné strany Betlém a z druhé strany zasněženou vesničku, která bude sloužit jako fotokoutek. Andělé se objeví také nad hlavami návštěvníků. „Nad hlavami návštěvníků se objeví andělé, kteří se budou vznášet okolo centrálního stromu. Ti budou navíc svítit, takže zvlášť večer bude iluze létajících andělů téměř reálná,“ popisuje Jakub Olbert, ředitel společnosti SOS Dekorace.

Vánoční strom se poprvé rozsvítí v sobotu 30. listopadu v 16:30 hodin na titulní skladbu z Krkonošských pohádek skladatele Vadima Petrova. „Krkonoše patří k mému dětství a vztah k této části naší země a tamní vyprávění o spravedlivém Krakonošovi mě celoživotně naplnil láskou. Všechnu tuto lásku jsem mohl vtělit do hudby v Krkonošských pohádkách,“ řekl Vadim Petrov. Strom se poté bude rozsvěcet v každou půlhodinu, a to po celou dobu trvání trhů (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Střídat se bude s písní na melodii Somewhere in my memory od Johna Williamse. Animátoři vytvořili pro tyto melodie zcela nové animace rozsvěcení stromu.

Andělé se jmény se objeví i ve štítech stánků a na vyhlídkovém mostě. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky – tentokrát ve tvaru obřího adventního věnce se jmelím. Na trhy se vrátil také loni oblíbený Popelčin střevíček.

Prodejní stánky na Staroměstském náměstí se letos představí v kompletně novém designu. Jsou vyrobeny z kovu a obložené přírodním dřevem. Novinkou je i dekorativní barevný pás na jejich střechách. Sněhově bílou letos osvěží textilní šerpy v kombinaci červené a zelené. Na vybraných místech ozdobí stánky truhlíky s živým chvojím a větvemi cesmíny. Na ploše tržiště se objeví živé stromky v květináčích, které po pražských trzích najdou své místo v pražských lesoparcích.  

Centrem kulturního dění se tradičně stane po celou dobu trhů pódium na Staroměstském náměstí. Každý den se zde odehrají vystoupení folklórních i dětských souborů z České republiky i ze zahraničí, charitativní a doprovodné akce, taneční vystoupení i programové bloky pro děti a dospělé. Nejmenší se opět dočkají promítání pohádek a večerníčků přímo na pódiu. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční akce, jako je Mikuláš, Česká mše vánoční ´Hej mistře´ Jana Jakuba Ryby, rozlévání rybí polévky nebo Zvonohru Petra Manouška a mnoho dalších. Na trzích je ale v rámci různých charitativních projektů možné slyšet i populárních kapely či zpěváky, kteří se zapojí do zpívání svátečních písní a koled. Vystoupí tu například Tomáš Klus, Support Lesbiens, nebo Čechomor.

Největší Vánoční trhy v České republice nabízejí s oblibou občerstvení a produkty od českých dodavatelů. Návštěvníci si tak mohou pochutnat na klobásách a hamburgerech z českého masa, na víně z Rakvic nebo například na tradičních českých limonádách, vánočních sladkostech a cukroví od tuzemských výrobců. Nově bude možné na trzích ochutnat českou specialitu – knedlíky plněné uzeným masem nebo sladké knedlíky s ovocem. Prodejci nabídnou především vánoční zboží, kde budou opět převládat české výrobky - české foukané koule, ozdobičky ze slámy a šustí, ručně tkané dečky a háčkované ozdobičky z Moravy, dřevěné betlémy, nebo perličkové vánoční ozdobičky z foukaných skleněných perlí z dílny v Jizerských horách. Hosté trhů mohou nakupovat v 99 prodejních stáncích na Staroměstském a 26 stáncích na Václavském náměstí.

Na Staroměstském náměstí bude letos rozšířen charitativní prodej. V blízkosti pódia vznikne charitativní koutek s několika stánky, kde se budou po dobu trhů střídat různá sdružení, nadace, spolky a chráněné dílny, které budou na místě bez placení nájmu prodávat svoje výrobky. Pomoci tak bude možné například spolku Shaman-ka (zájmová činnost pro děti a mládež), spolku Pes nejvěrnější přítel (péče o staré a nemocné psy), spolku Mary´s Meals ČR (podpora dětí v rozvojových zemích), sdružení SALET z.s. (pomoc handicapovaným), spolku Klub ŽAP (podpora žen s rakovinou), obecně prospěšné službě ELPIDA o.p.s ( pomoc seniorům), spolku Behproutulky (pomoc zvířatům a útulkům), Občanskému sdružení Smíšek (děti v tíživé situaci), nebo dennímu stacionáři Modrý klíč o.p.s. (chráněné dílny: pekařství).

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31. 12. 2019 – 1. 1. 2020) v době od 22 do 9 hodin.


Datum vložení: 28.11.2019 14:27:30

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.