Rychlé vyhledávání akcí

Trojská botanická zahrada zahájila svou 51. sezonu křtem nové knihy 
a kalendáře na rok 2020

botanicka_zahrada_issova_laurinova_hrachovcova_ilustrfoto

Již 50 let sídlí v Trojské kotlině botanická zahrada, kde se lze setkávat s rostlinnými poklady naší planety. Aktuálně prochází rozsáhlou proměnou, která přinese řadu novinek. V první polovině roku se otevře nově vybudovaný vstup do vinice sv. Kláry. Návštěvníky při procházce expozicemi doprovodí zcela nový informační systém, díky kterému budou moci zahradu lépe poznat a zjistit mnoho zajímavostí o pěstovaných rostlinách. Dosud nevystavované druhy představí nyní osazená skleníková expozice v areálu Sever nazvaná Emei Shan.V průběhu celého roku se návštěvníci zahrady mohou těšit také na řadu oblíbených i dosud nekonaných akcí. Patronkami 51. sezony se staly herečky a krásné dámy: Martha Issová, Lenka Termerová, Kateřina Kaira Hrachovcová a Sabina Laurinová, které zároveň pokřtily knižní novinku i reprezentativní kalendář na rok 2020. 

 

Trojská botanická zahrada v loňském roce oslavila své 50. narozeniny. V dalším půlstoletí ji čeká výrazná proměna, rozšíření a obnova expozic i návštěvnické vybavenosti. „Zahradu si každoročně přijde prohlédnout více než 370 tisíc návštěvníků a zájem veřejnosti stále roste. To samozřejmě klade větší nároky na návštěvnické zázemí, které se nám ve spolupráci s magistrátem hlavního města daří rozšiřovat. V tomto roce tak přibudou nové pokladny i toalety, návštěvníky zahradou provede nový informační systém a relaxovat budou moci na zcela nových lehátkách a lavičkách. Další rozvoj expozic umožní dostavba areálu Západ u skleníku Fata Morgana i dobudování nového vodovodu, což jsou zásadní projekty, ve kterých budeme v průběhu roku 2020 pokračovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

"Botanická zahrada je již 51 let výkladní skříní Prahy a hlavní město se náležitě stará, aby tomu tak bylo i nadále. Letos se chystáme do botanické zahrady investovat 112 milionů korun, které půjdou především na budování nového vstupního areálu, zázemí pro návštěvníky a nového zavlažovacího vodovodu přímo z Vltavy," říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Trojská botanická zahrada vydala novou knihu nazvanou Botanická putování –Vietnam. Jedná se o první z připravované řady knih věnovaných exotickým zemím, kam vedou zahraniční expedice zaměstnanců zahrady. Cestopisných knih je na trhu spousta, těch s botanickou tematikou je však jako šafránu. O rostliny se přitom zajímá hodně lidí, ať už o užitkové, okrasné, nebo o nějakou konkrétní zajímavou skupinu, jako jsou třeba masožravky. Kniha věnovaná botanickým putováním Vietnamem vznikla ze zážitků z několika cest, při kterých čeští a vietnamští biologové prozkoumávali horskou rezervaci Hon Ba, kde je plánováno vyhlášení národního parku. „Mnoho dní pobytu v lesích a mnoho večerů strávených herbářováním nalezených rostlin všem zpestřoval svými historkami a postřehy spoluautor Karel Petrželka, který v jižním Vietnamu strávil téměř 10 let. Bylo by škoda všechny ty příběhy lidí, zvířat a hlavně rostlin nechat rozplynout jak dým z vonných tyčinek, když už je sám dál nemůže vyprávět. Snad si knížka najde své čtenáře, které bude zajímat tajemství lotosů, bambusu, durianu, lesních ratanových palem i života ve vzdáleném Vietnamu,“ uvedla Romana Rybková, spoluautorka knihy. 

Pro rok 2020 připravila Botanická zahrada hl. m. Prahy také reprezentativní nástěnný kalendář nazvaný Zahrada vašima očima, složený z 12 oceněných fotografií pořízených v areálu zahrady v rámci fotosoutěže pořádané ve spolupráci s firmou ZEISS. Kalendář spolu s knihou slavnostně pokřtily patronky 51. sezony trojské botanické zahrady herečky Martha Issová, Lenka Termerová, Kateřina Kaira Hrachovcová a Sabina Laurinová. Knihu i kalendář si zájemci mohou zakoupit ve skleníku Fata Morgana a od března také v informačních stáncích ve venkovních expozicích. 

V roce 2020 čeká návštěvníky řada novinek

Nové vstupní objekty

Do botanické zahrady se v budoucnu bude vcházet zcela novými vstupními objekty. Už v první polovině tohoto roku otevře své brány nový vstup do vinice sv. Kláry, který zcela nahradí ten stávající. „Stavba vznikající dle návrhu zpracovaného prof. Ing. arch. Ladislavem Lábusem umožní návštěvníkům bezbariérový vstup do zahrady přímo z autobusové zastávky Kovárna
 v ulici Trojská. Její součástí budou pokladny i toalety. Koncipována je tak, aby nenarušila ráz památkově chráněné vinice a zcela splynula se svým okolím,“ vysvětluje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

U skleníku Fata Morgana je postupně budován areál s novými pokladnami, občerstvením s venkovní terasou a sociálním zázemím. Rozšířeno bude také pěstební zázemí, což umožní pěstovat rostliny pro nově vznikající expozice. Ke skleníku se bude po dokončení stavby přicházet po venkovních schodištích a myšleno je rovněž na návštěvníky se specifickými potřebami a rodiny s dětmi v kočárku. Ukončení stavby je naplánováno na konec roku 2020.

Nový informační a navigační systém provede návštěvníka celou zahradou

V loňském roce nainstalovaný navigační systém letos doplní informační tabule a panely. „Naši odborníci připravili texty a fotografie, které blíže představí jednotlivé expozice, ale i konkrétní významné druhy. Jednotné grafické zpracování předané informace zpřehlední a mapa usnadní orientaci v areálu. Návštěvníci by tak v zahradě již neměli bloudit a zároveň se seznámí s mnohými botanickými zajímavostmi, které jsou v našich sbírkách k vidění a jež možná dosud míjeli bez povšimnutí,“ dodává Bohumil Černý. Relax v zelené oáze uprostřed velkoměsta zpříjemní také nové lavičky a lehátka.

Nová expozice představí rostliny z Číny a Vietnamu

Stínomilné, tedy lesní rostliny zejména z oblasti jihu Číny a severu Vietnamu, které snesou nízké teploty, ale nikoli venkovní mrazy, představí zcela nově osazená skleníková expozice v areálu Sever nazvaná Emei Shan podle významné hory v Sečuánu, z jejíhož okolí některé sběry pocházejí. Základ expozice skleníčku tvoří kombinace různých kapradin a podrostových bylin včetně orchidejí. Některé větší kapradiny a spolu s nimi i čínské palmy jsou vystaveny také v nádobách.

Plánované akce a výstavy v roce 2020 potěší malé i velké návštěvníky zahrady

Bohatý program, který si zahrada pro své návštěvníky připravila, zahájí již tradičně výstava orchidejí představující v letošním roce překvapivě různorodé prostředí i rostliny jihoamerického Ekvádoru. Kreativní ztvárnění výstavy opět převzala jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Návštěvníci se mohou těšit i na prodej orchidejí a doprovodný program. V dubnu a v květnu se do skleníku Fata Morgana v pořadí už posedmnácté vrátí křehcí motýli. Tentokrát se výstava zaměří na mnohdy překvapivé stránky jejich života. V květnu se milovníci japonské kultury mohou vydat na výstavu bonsají, kterou již tradičně doprovodí bohatý víkendový program. Léto pak bude patřit oblíbeným festivalům dobrého jídla a pití. Ty doplní prezentace jehličnatých dřevin jak z tropických oblastí, tak i z mírného pásu.

Novinky si připravila také vinice sv. Kláry

Návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy by si neměli nechat ujít ani akce pořádané přímo na vinici sv. Kláry. Zdejší vína si totiž zasloužila obdiv mnoha milovníků vín a každoročně získávají četná ocenění na vinařských soutěžích v Čechách i v zahraničí. Klíčovými pěstovanými odrůdami jsou Ryzlink a Rulandské modré.

 


Datum vložení: 30.1.2020 10:54:51

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.