Rychlé vyhledávání akcí

O víkendu se po rozsáhlé obnově otevře Hospital Kuks

hospital_kuks

Po dvacetiměsíční rekonstrukci budou moci návštěvníci znovu obdivovat krásy jedné znejvýznamnějších barokních památek, Hospitalu Kuks. Poprvé otevře své brány veřejnosti o víkendu 28. – 29. března. Slavnostní přestřižení pásky se odehraje ve čtvrtek 26. března 2015. 

 

„Slavnostní otevření jsme směřovali na konec března, abychom mohli hned následující víkend otevřít i pro veřejnost,“ říká kastelán hospitalu Kuks Libor Švec. Rekonstruovaná národní kulturní památka nabídne turistům hned několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou např. obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinková zahrada za hospitalem. „Restaurátoři navíc nedávno dokončili opravu nástěnných maleb z cyklu „Tanec smrti“. Série padesáti obrazů, které znázorňují rovnost lidí v posledním okamžiku života, byla dosud ukrytá pod silnou vrstvou vápna,“ představuje další lákadlo hospitalu Libor Švec.

„Kuks byl a bude tradičním cílem většiny turistů, kteří do Královéhradeckého kraje míří,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Projekt rekonstrukce hospitalu i dalších objektů v obci Kuks je navíc svým rozměrem v oblasti památkové péče unikátní. „V podstatě se zde podařilo skloubit ve spolupráci státu, kraje a obce čerpání evropských peněz z několika zdrojů a do obce, kde žije jen 250 obyvatel, tak zamíří bezmála tři čtvrtě miliardy korun,“ shrnuje hejtman Franc.

„Hospital Kuks je unikátní památkou a já věřím, že jej návštěvníci ocení v „novém kabátě“, navíc se připravuje několik prohlídkových tras, potěšené budou i rodiny s dětmi,“ odtajňuje část plánů Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, pod jehož správu Hospital spadá.

Slavnostní otevření Hospitalu se uskuteční 26. března od 13 hodin. Na první prohlídky budou moci návštěvníci vyrazit o víkendu 28. – 29. března 2015. Památka bude otevřena po celý víkend od 9:00 do 17.00 hodin. Sezóna začne naplno 1. dubna 2015. Hospital pak bude otevřen každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. 

 

Foto: (c) Ententýky.cz


Datum vložení: 25.3.2015 12:50:54

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.